archív

3. Záhorácky festival ľudovej piesne

Po niekoľko týždňových prípravách, či už organizačných, alebo speváckych, konečne nastal deň D, keď záhorsko-bystrickí matičiari – Spevácky zbor Bystričan v spolupráci s Miestnym úradom v Záhorskej Bystrici priviedli na svet 3. ročník Záhoráckeho festivalu ľudovej piesne a predstavili ho priaznivcom folklóru. Po náročnom pandemickom období sa ukázalo, že ľuďom sa už žiadalo pookriať pri tej našej slovenskej ľudovej piesni, ktorá svojou úprimnosťou a ľúbivou melódiou dokáže pohladiť dušu. A veru ukázalo sa, že organizátori mali šťastnú ruku pri voľbe pozvaných umelcov, ktorí, nevynímajúc tých domácich, ponúkli publiku to najlepšie, čo vo svojom repertoári mali.
Po tom, čo moderátorka uvítala prítomných, festivalový program otvoril náš spevácky zbor, ktorý, pod taktovkou svojho zbormajstra Štefana Martinkoviča zaspieval niekoľko piesní v sprievode ľudovej kapely Ľudovka.sk a dve piesne á capella v jeho hlasovej úprave. Toto viac, než dôstojné otvorenie podujatia domácim speváckym zborom sľubovalo kvalitný kultúrny zážitok počas celého festivalu. Či už to bolo Záhorské trio, Spevácka folklórna skupina ORAVA, Mužská spevácka skupina z Lozorna Enem Tak, mladučká speváčka Paulínka Šolcová, tiež špeciálny hosť z Moravy a dlhoročný priateľ „Bystričancov“, Jan Zaviačič, sólista a vedúci moravskej cimbalovej kapely Vonica Krumvíř, ktorého sprevádzal jeho hosťujúci cimbalista Miloš Janulík.
Hlavným hosťom festivalu bol sólista opery Slovenského národného divadla v Bratislave Ján Babjak, ktorý sa, v sprievode ľudovej kapely Ľudovka.sk ukázal nielen ako vynikajúci spevák ľudových piesní, ale aj ako šoumen a tanečník v jednej osobe a publikum skvelo pobavil.
Na záver programu vyzvala moderátorka všetkých vystupujúcich umelcov, aby sa zhromaždili na pódiu na zaspievanie záverečnej piesne, ktorú zaspievali spoločne s publikom v sprievode ľudovej hudby Ľudovka.sk a pod dirigentskou taktovkou Štefana Martinkoviča. Pieseň s názvom „Štyri kone na dvore“ si našli umelci aj publikum na rubovej strane letáčika, ktorý dostali všetci pri príchode do sály. Bol to záver spevavý, veľmi pôsobivý a spoločne so záverečným slovom hlavného organizátora, dramaturga, scenáristu a režiséra Štefana Martinkoviča bol dôstojným vyvrcholením 3. Záhoráckeho festivalu ľudovej piesne s nádejou na stretnutie o rok, pri štvrtom ročníku festivalu. Po ukončení programu boli všetci umelci pozvaní na „Čašu vína“. Ostatní priaznivci tiež neprišli skrátka a mohli sa aj oni občerstviť chutným pagáčikom, koláčikom, či nápojom.
Nebol by to ten správny záver akcie bez poďakovania všetkým tým, bez ktorých by sa festival nemohol uskutočniť. Poďakovanie organizátorov patrí predovšetkým starostovi miestneho úradu v Záhorskej Bystrici Jozefovi Krúpovi – bez významnej pomoci Miestneho úradu v Záhorskej Bystrici, materiálovej aj finančnej by sa festival nemohol uskutočniť! Vďaka aj pani Barbore Besedičovej, pracovníčke kultúrneho oddelenia za jej súčinnosť počas celej prípravy festivalu! Na úspechu podujatia sa, samozrejme, podpísala aj neúnavná práca organizačného výboru pracujúcemu pod hlavičkou Miestneho odboru Matice slovenskej predovšetkým predsedu a hlavného organizátora Štefana Martinkoviča s jeho pomocníčkami Evou Frťalovou a Alenou Bernátovou. Všetkým speváčkam zo speváckeho zboru Bystričan, ktoré sponzorsky napiekli rôzne dobroty, či už slané alebo sladké, ako aj ostatným členom speváckeho zboru Bystričan, ktorí pomáhali pri technickom zabezpečovaní akcie sa vyslovuje srdečná vďaka a pochvala. Organizátori ďakujú tiež zástupcom Dobrovoľného hasičského zboru v Záhorskej Bystrici za pasívnu požiarnu asistenciu, ako aj za pomoc pani Evy Čechovej počas festivalového podujatia.
Za sponzorské dary ďakujú organizátori aj firmám
– Ing. Jozef Kubaský – Pekáreň u Floriánka
– VÍNA z MLYNA Doľany
– Firma PÍSMO – REKLAMA, p. Jaroslav Zápražný

Eva Frťalová


Foto: Barbora Besedičová